Ważna interpretacja ws. opodatkowania Polaka mieszkającego w ZEA
Dzięki uzyskanej interpretacji podatnik będzie mógł opodatkowywać osiągane przez siebie dochody tylko tam, gdzie je uzyska, przede wszystkim w ZEA. Podatek w Polsce zapłaci tylko i wyłącznie od dochodów, które osiągnie w Polsce.
Polak, który wyjechał do Zjednoczonych Emiratów Arabskich do pracy z zamiarem stałego tam zamieszkiwania, podlega opodatkowaniu w Polsce tylko od dochodów osiąganych na terytorium RP. Będzie tak, nawet jeśli nie jest w stanie potwierdzić swojego emirackiego adresu zamieszkania tamtejszym certyfikatem rezydencji.
Taką precedensową interpretację wydał dyrektor KIS. Dlaczego ta opinia (a dokładniej indywidualna interpretacja podatkowa) dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest tak wyjątkowa?
„Problematyczne” obywatelstwo ZEA
Chodzi o specyficzne zasady potwierdzania adresu zamieszkania dla celów podatkowych w Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ta destynacja kusi i przyciąga przedsiębiorców, inwestorów, influencerów, artystów, i pracowników z całego świata niskimi podatkami i bardzo przyjaznym, liberalnym systemem gospodarczym. Dotyczy to również Polaków. Mimo że w praktyce niemożliwością jest uzyskanie obywatelstwa ZEA. Od tego uzależnione jest zaś uzyskanie przez Polaków potwierdzenia posiadania tamtejszej rezydencji podatkowej na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej i niedawno znowelizowanej przez oba kraje.
Jak przyznał w jednej z interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, obywatelstwo ZEA przysługuje jedynie osobom pochodzenia arabskiego urodzonym na ich terytorium...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta