Telekomunikacja na ścieżce zmian
Wdrożenie na szeroką skalę technologii 5G napotyka wyzwania związane zarówno ze skalą potrzebnych inwestycji, jak i ich monetyzacją.
– Według GSMA w 2028 r. sieci w technologii 5G wyprzedzą globalnie 4G (LTE) – powiedziała Ester Montorio, globalna szefowa marketingu w Cellnex Telecom podczas Cellnex Connectivity Day w Warszawie.
– Z kolei Ericsson przewiduje, że pod względem wielkości przesyłu danych udział 5G w rynku wyniesie wtedy 69 proc., a znaczenie 4G będzie maleć. To właśnie dlatego 5G jest dziś kluczowym obszarem działań interesariuszy rynku, który przyciąga 90 proc. CAPEX-u – dodała przedstawicielka firmy, która jest wiodącym operatorem bezprzewodowej infrastruktury telekomunikacyjnej w Europie.
– Zmiany przyniosą to, o czym od dawna mówiło się w kontekście oczekiwań wobec 5G. Czyli umożliwią rozwój aplikacji gamingowych, aplikacji wykorzystujących rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość, a nawet metawersum i dostęp do nich konsumentom w czasie rzeczywistym. Usługi te, wymagające bardzo niskiego opóźnienia i bardzo wysokiej przepustowości, potrzebują sieci, która jest bardziej rozdrobniona pod względem liczby stacji bazowych i zapewnia najwyższe parametry transferu danych. Te zmiany nadejdą, kiedy nastąpią masowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta