Pompy ciepła na rzecz efektywności energetycznej
W obliczu rosnących cen paliw oraz dążenia do wyższej efektywności energetycznej budynków pompy ciepła są rozwiązaniem, które łączy korzyści ekologiczne z ekonomicznymi. Potwierdzają to m.in. ostatnie analizy kosztów zaopatrywania w ciepło domów jednorodzinnych.
W 2023 r. ponad połowa populacji naszego kraju zamieszkiwała 6,3 mln domów jednorodzinnych. Szacuje się, że za konsumpcję przeszło połowy całkowitej ilości energii zużywanej we wszystkich polskich budynkach mieszkalnych odpowiada około 2 mln tych najbardziej energochłonnych1 (tzw. wampiry energetyczne).
Kluczem do redukcji kosztów ogrzewania jest właściwa termoizolacja budynków, która skutecznie ogranicza straty ciepła. Nie bez znaczenia pozostaje również wybór urządzenia grzewczego. Pompy ciepła wykazują wyraźną przewagę nad konwencyjnymi źródłami ciepła pod względem efektywności energetycznej oraz kosztów eksploatacyjnych.
Koszty ogrzewania „wampirów energetycznych”
W 2020 r. mieszkańcy energochłonnego budynku opalanego węglem musieli zapłacić ponadpięciokrotnie więcej za ogrzanie 1 mkw. powierzchni domu niż mieszkańcy budynku energooszczędnego, korzystającego z efektywnych źródeł ogrzewania (np. z gruntowej pompy ciepła)2. Analizy kosztów zaopatrzenia w ciepło domów jednorodzinnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta