Polska prezydencja stawia na bezpieczeństwo
Już wkrótce Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. To doskonała okazja, by naświetlić najgorętsze problemy, z jakimi mierzy się Stary Kontynent, w tym Polska. Bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne to priorytety polskiej prezydencji.
Co pół roku kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie UE, przewodnicząc posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach. Dzięki temu każdy kraj ma okazję kierować agendą instytucji i zapewniać ciągłość prac Unii.
Z początkiem 2025 r. Polska po raz drugi obejmie tę funkcję (pierwszą prezydencję sprawowała w II połowie 2011 r.). Będzie gospodarzem prawie 400 rad, spotkań i konferencji z udziałem przedstawicieli 27 państw. To doskonała okazja, by położyć akcenty na istotniejszych z punktu widzenia kraju kwestiach.
Akty prawne w UE realizowane są z inicjatywy Komisji Europejskiej. Następnie przepisy przyjmuje Parlament Europejski i Rada UE. Sprawując prezydencję w Radzie, każdy kraj ma szansę bezpośrednio uczestniczyć w procesie tworzenia prawa, które obowiązuje później we wszystkich unijnych państwach. Oczywiście ma on obowiązek pozostać neutralnym, wykazywać się obiektywizmem. Ale może też akcentować pewne kwestie, które postrzega jako priorytetowe, doprowadzając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta