Banki w Polsce stają się zielone
Coraz więcej instytucji finansowych deklaruje osiągnięcie neutralności klimatycznej w ciągu najbliższych dwóch dekad.
Największy bank w Polsce – PKO BP – w nowej strategii rozwoju ogłoszonej w październiku ustalił osiągnięcie celu „net-zero” do 2050 r. I nie jest tu wyjątkiem, bo dążenie do pełnej neutralności klimatyczną staje się w sektorze standardem. Jak banki chcą tego dokonać?
Dążenie do bycia w pełni zielonymi w przypadku sektora finansowego ma dwa główne aspekty. Z jednej strony to inicjatywy dotyczące działalności własnej, z drugiej zaś strony – te dotyczące produktów bankowych, czyli portfela kredytowego.
„Dekarbonizacja” portfela kredytowego
Ten drugi obszar jest znacznie trudniejszy. Portfel kredytowy ma największy udział w całkowitych emisjach sektora, ale jego „dekarbonizacja” jest zależna od procesu „dekarbonizacji” klientów banków i całej gospodarki. Niemniej w tym zakresie dzieje się bardzo dużo.
– Chcemy aktywnie uczestniczyć w transformacji naszych klientów i wspierać ich działania w kierunku dążenia do neutralności klimatycznej – zaznacza Karolina Jagodzińska-Szynkura, menedżer ds. klimatu i dekarbonizacji w Credit Agricole Bank Polska. – Dlatego już teraz oferujemy im produkty zielone i zrównoważone na preferencyjnych warunkach – dodaje.
– Od ponad 30 lat jesteśmy proekologicznym bankiem nastawionym na promowanie nieemisyjnych źródeł. Cel ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta