Kontrowersyjne umowy w spółce z o.o. Jak uniknąć kłopotów?
Kodeks spółek handlowych zawiera regulacje mające chronić interes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przed jego naruszeniem w relacjach z władzami spółki. Jak stosować je w praktyce?
Gdy stroną czynności prawnej ma być członek organu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jej dokonanie powinno odbyć się przy spełnieniu dodatkowych warunków. Ich zachowanie ma wpływ nie tylko na skuteczność, ale także ważność dokonywanych czynności. Pewne ryzyko wiąże się także z reprezentowaniem odrębnych podmiotów przez tego samego reprezentanta spółki.
Konkretne umowy
Zgodnie z art. 15 § 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), zawarcie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurentem, likwidatorem albo na rzecz którejkolwiek z tych osób, wymaga zgody zgromadzenia wspólników, chyba że ustawa stanowi inaczej. Ponieważ spółki mogą funkcjonować w pewnych powiąazaniach kapitałowych lub osobowych, kodeks spółek handlowych zawiera regulację zgodnie z którą, także zawarcie przez spółkę zależną umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem zarządu, prokurentem lub likwidatorem spółki dominującej wymaga zgody zgromadzenia wspólników spółki dominującej (art. 15 § 2 k.s.h.).
Wskazane przepisy oznaczają, że wspólnicy spółki muszą mieć nie tylko wiedzę o zamiarze dokonania pewnych czynności, ale także muszą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta