Garaż lub komórka też może zapewnić zwolnienie w PIT
Miejsce postojowe czy komórka, które prawnie są związane z mieszkaniem, dają ulgę mieszkaniową.
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał bardzo ważny wyrok dla podatników, którzy z pieniędzy z opodatkowanej sprzedaży jednej nieruchomości sfinansowali nabycie innej i skorzystali z tzw. ulgi mieszkaniowej. Nie zgodził się z fiskusem, że podatnik nie realizuje celu mieszkaniowego, gdy wydał środki na miejsce w garażu czy komórkę lokatorską kupione razem z mieszkaniem. Z wyroku jasno wynika, że gdy te „dodatki” są ściśle związane z mieszkaniem, bo prawnie nie stanowią odrębnych nieruchomości lokalowych, skarbówka nie może kwestionować ulgi i domagać się dopłaty PIT.
Mieszkaniowy pakiet
Polski ustawodawca zdecydował, że mieszkanie czy dom można sprzedać bez PIT, jeśli od końca roku jego nabycia czy wybudowania minęło pięć lat. Ale nawet gdy trzeba je zbyć odpłatnie wcześniej, jest ratunek. Jeśli bowiem podatnik pieniądze znów wyda na własne cele mieszkaniowe, to może skorzystać ze zwolnienia w PIT (tzw. ulgi mieszkaniowej). Problem tylko w tym, że fiskus chętnie to uprawnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta