Jaki ma być ROP po polsku. Różne spojrzenia, wspólny cel
Jakie są scenariusze wprowadzania regulacji dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producenta? Jakie cele powinna spełniać ta ustawa? Jak pogodzić – nierzadko sprzeczne – cele biznesu i samorządów?
Rząd pracuje nad założeniami ustawy wprowadzającej rozszerzoną odpowiedzialność producenta (ROP). Do rozstrzygnięcia jest bardzo wiele kwestii, zarówno organizacyjnych, dotyczących kształtu systemu, jak i finansowych. Pytań, które czekają na odpowiedzi, jest cała długa lista. Są na niej m.in. propozycje czy uwagi do przygotowywanych regulacji, które mają interesariusze: biznes, wprowadzający opakowania na rynek, oraz samorządy, zarządzające gospodarką komunalną.
Przez brak ROP coraz bardziej rosną koszty gospodarowania odpadami komunalnymi, które w całości pokrywają mieszkańcy jako konsumenci. Wysokość opłat produktowych i opakowaniowych powinna pokrywać koszty selektywnej zbiórki, segregacji, recyklingu, transportu, ale też niezbędnych akcji edukacyjnych.
Jak zatem rozstrzygnąć ważne kwestie finansowe – jak powinna wyglądać redystrybucja pieniędzy do gmin? W jaki sposób kształtować przepisy, by ekomodulowanie przyniosło pożądany efekt dostosowania opakowań do celów recyklingu? Jak ROP i system kaucyjny zmienią gospodarkę komunalną, jakie pojawią się potrzeby inwestycyjne? W jaki sposób zintegrować ROP z systemem kaucyjnym? Jakie miejsce w obu systemach powinny zajmować opakowania kartonowe, zarówno do płynnej żywności, jak i pozostałe? Czy wreszcie równoczesne wprowadzenie ROP i systemu kaucyjnego mniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta