Przewłaszczenie na zabezpieczenie – korzyści i pułapki umowy
Przedmiotem umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie mogą być zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Kiedy warto skorzystać z tej formy zabezpieczenia wierzytelności? Na czym ona polega?
1. Czym jest przewłaszczenia na zabezpieczenie?
W polskim ustawodawstwie próżno szukać jednolitej definicji tego pojęcia. Wyjątek stanowią przepisy ustawy Prawo bankowe, gdzie w art. 101 ust. 1 umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie została wskazana jako sposób zabezpieczenia wierzytelności.
Podstawą takiej umowy jest wyrażona w art. 3531 kodeksu cywilnego (k.c.) zasada swobody umów. Oznacza to, iż zawierając umowę przewłaszczenia na zabezpieczenia strony „skrępowane” są „jedynie” wyrażonymi w art. 58 k.c. oraz 3531 k.c. zasadami współżycia społecznego oraz pozostałymi przepisami prawa. Przewłaszczenie na zabezpieczenie nie funkcjonuje w obrocie jako odrębna umowa nazwana, co potwierdzają kolejne wyroki Sądu Najwyższego (wyrok SN z 27 czerwca 1995 r., I CR 7/95, OSNC 1995, nr 12, poz. 183 czy wyrok NSA z 16 stycznia 2014 r., II FSK 2808/12, LEX nr 1452497).
2. Jakie są istotne elementy umowy przewłaszczenia?
Przewłaszczenie na zabezpieczenie polega na przeniesieniu przez dłużnika własności wskazanego w umowie przedmiotu (zarówno ruchomości jak i nieruchomości) na wierzyciela celem zabezpieczenia wierzytelności istniejącej w dniu zawarcia umowy, jak i wierzytelności przyszłej. Charakterystyczne dla tej formy zabezpieczenia jest fakt, iż wierzyciel w wyniku zawarcia umowy, staje się właścicielem przedmiotu zabezpieczenia przed nadejściem terminu wymagalności jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta