Jaka kara grozi za prześladowanie sygnalistów?
Podejmowanie działań odwetowych wobec sygnalisty oraz ujawnienie jego tożsamości ustawa traktuje jako przestępstwo powszechne. Odpowiedzialność za jego popełnienie może ponieść każdy, niezależnie od tego jaką funkcję pełni w organizacji, gdzie jest ulokowany w jej strukturze.
Osoby zgłaszające naruszenia prawa i inne nieprawidłowości – sygnaliści – mogą odegrać znaczącą rolę w ochronie interesów firmy i interesu publicznego poprzez informowanie, a tym samym pomoc w zwalczaniu nadużyć, takich jak: korupcja, oszustwa finansowe, nadużycia przy przetargach, pranie pieniędzy, naruszenia w zakresie ochrony konsumentów, bezpieczeństwa produktów, ochrony środowiska czy innych działań niezgodnych z prawem. Jednocześnie sygnaliści mogą być narażeni na prześladowania i represje ze strony pracodawców, przełożonych lub współpracowników – tzw. działania odwetowe.
Kim jest sygnalista?
Zgodnie z ustawą o ochronie sygnalistów, sygnalista to osoba, która dokonuje zgłoszenia informacji o naruszeniu prawa, pozyskanej w kontekście związanym z pracą – nie tylko pracownik, osoba świadcząca pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej lub umowy o świadczenie usług, członek organu lub prokurent danej spółki, lecz także były pracownik, kandydat na pracownika, stażysta czy wolontariusz.
Informacje o naruszeniach prawa, będące przedmiotem zgłoszeń przez sygnalistów mogą dotyczyć obszarów wskazanych w ustawie (korupcja, zamówienia publiczne, nadużycia finansowe, pranie pieniędzy, bezpieczeństwo produktów i usług, ochrona środowiska, zdrowia, konsumentów, danych osobowych, lecz również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta