Jak spółki z GPW radzą sobie za Wielkim Murem
Mimo widocznego spowolnienia gospodarczego, potencjał ekspansji w Chinach i współpracy z tamtejszymi firmami jest ogromny. O sukcesy jednak bardzo trudno, zwłaszcza że niski jest wewnętrzny popyt.
Chiński rząd cały czas dąży do osiągnięcia w tym roku 5-proc. wzrostu gospodarczego. W ocenie analityków to mało realne. Również przyszły rok nie wygląda zbyt obiecująco. Analitycy Bank of America niedawno obniżyli prognozę wzrostu PKB na 2025 r. do 4,5 proc., a S&P Global Ratings do 4,1 proc. Państwo Środka boryka się m.in. ze słabym popytem wewnętrznym oraz złą sytuacją na rynku nieruchomości.
Co więcej, istnieje groźba wybuchu wojny handlowej między USA i Chinami. Również UE w wielu obszarach zamierza poprzez cła ograniczyć napływ azjatyckich towarów. To niewątpliwie miałoby wpływ również na wymianę handlową Polski z Chinami.
Od wielu lat w tym względzie występuje ogromna nierównowaga. Państwo Środka to drugi co do wielkości importer towarów nad Wisłę. A wartość naszego eksportu na tamtejszy rynek to zaledwie kilka procent wartości importu z Chin. Nie zmienia to faktu, że tamtejsza gospodarka ma i będzie mieć wpływ na polski rynek i działające na nim firmy.
Spośród giełdowych spółek prawdopodobnie największe wpływy z handlu z Chinami uzyskuje grupa KGHM. W 2023 r. jej sprzedaż na tamtejszym rynku stanowiła 12...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta