Wierzyciel nieuczciwego fundatora ma prawo wyboru
Są rozwiązania dla wierzycieli zadłużonych fundatorów fundacji rodzinnych, którzy przenoszą do fundacji swój majątek.
Niebawem minie półtora roku obowiązywania przepisów ustawy o fundacji rodzinnej z 26 stycznia 2023 r., która weszła w życie 22 maja 2023 r. Tworzenie fundacji rodzinnych służy temu, aby przyszłe pokolenia dzięki rodzinnemu majątkowi kontynuowały działalność fundatora, zamiast dzielić jego majątek fundatora w ramach spadku. Fundator może wnieść do fundacji rodzinnej wszelki majątek, np. gotówkę, prawa majątkowe i nieruchomości.
A co jeżeli fundator fundacji rodzinnej jest zadłużony, a zamiast spłacić długi, swój cenny nieruchomy majątek przenosi do fundacji rodzinnej, pozostawiając swoich wierzycieli z niczym? Naprzeciw wierzycielom nieuczciwego fundatora wychodzą nie tylko przepisy ustawy o fundacji rodzinnej, ale też ustawy kodeks cywilny i ustawy prawo upadłościowe.
Długi fundatora przed ustanowieniem fundacji rodzinnej
Ustawa o fundacji rodzinnej chroni interesy wierzycieli zadłużonego fundatora fundacji rodzinnej jedynie w zakresie długów fundatora, które powstały, zanim jeszcze fundator ustanowił fundację rodzinną. Za długi fundatora, w tym za długi wynikające z niepłacenia przez fundatora alimentów, powstałe przed ustanowieniem fundacji rodzinnej, fundacja ponosi odpowiedzialność razem z fundatorem, co zastrzeżono bezpośrednio w ustawie o fundacji rodzinnej . W praktyce wierzyciel nieuczciwego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta