Większa ochrona klienta na rynku płatniczym. Co zmieni dyrektywa PSD3?
PSD3, czyli Payment Services Directive 3 to jedna z najbardziej znaczących zmian, które będą miały wpływ zarówno na instytucje finansowe, jak i konsumentów. Będzie zawierała istotne przepisy umożliwiające dokonanie kolejnej transformacji w obszarze płatności i funkcjonowaniu instytucji finansowych.
Komisja Europejska dokonała przeglądu obecnych regulacji dotyczących usług płatniczych. W wyniku tego przeglądu opracowano projekt nowych regulacji, których celem jest większa harmonizacja przepisów w ramach UE, rozwój kolejnych obszarów rynku płatniczego oraz wprowadzenie nowych usprawnień w dziedzinie bezpieczeństwa.
1. Czym PSD3 będzie się różnić od PSD2?
Obowiązująca dyrektywa (PSD2) weszła w życie w 2016 r. i sama jest następczynią poprzedniej regulacji uchwalonej w 2007 r. Mamy zatem nową odsłonę unijnych przepisów dotyczących usług płatniczych, które zmieniają się prawie co dekadę. 8 lat temu PSD2 wprowadziła poważne zmiany w regulacji rynku usług płatniczych w Europie, w tym możliwość autoryzowanego dostępu do rachunków bankowych przez zewnętrzne podmioty, czy tzw. silne uwierzytelnienie klienta, dzięki której to zmianie wszyscy dokonujący internetowych płatności muszą weryfikować dwuskładnikowo swoją tożsamość.
PSD3 tym różnić się będzie od poprzedniczki, że towarzyszyć mu będzie także rozporządzenie unijne w sprawie usług płatniczych. To ważna zmiana, ponieważ dotychczas państwa członkowskie miały zapewnioną sporą dozę samodzielności w transpozycji przepisów dyrektywy do krajowych porządków prawnych. W ten sposób polska ustawa o usługach płatniczych zawierała wiele elementów wyjątkowych dla naszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta