Zmowy przetargowe – czy teraz łatwiej będzie ścigać takie przestępstwa?
Nowelizacja kodeksu karnego z 1 października 2023 r. wprowadziła istotne zmiany w zakresie dotyczącym odpowiedzialności karnej za przestępstwa związane z przetargami.
Zmowy przetargowe – nie tylko uderzają w równość i konkurencyjność w postępowaniach w ramach zamówień publicznych. Przyczyniają się również do marnotrawienia środków publicznych, co ma oczywisty, negatywny wpływ na gospodarkę całego państwa. Mija rok od zaostrzenia odpowiedzialności karnej za związane z nimi przestępstwa. Czy wiele się zmieniło?
Na czym to polega
Przestępstwo potocznie nazywane „zmową przetargową” w polskim kodeksie karnym zostało uregulowane w artykule 305 § 2 kodeksu karnego. W zmowie przetargowej uczestniczą co najmniej dwie strony (najczęściej wykonawcy), które w tajemnicy zawierają porozumienie w celu bezprawnego zmanipulowania wyniku przetargu lub innego postępowania w ramach zamówień publicznych. Działania te mogą obejmować różne formy karalnych praktyk, np. ustalenie wspólnej ceny, ukrywanie istotnych informacji lub wykluczenie konkurencyjnych ofert.
Co się zmieniło?
Nowelizacja kodeksu karnego z 1 października 2023 r. wprowadziła istotne zmiany w zakresie dotyczącym odpowiedzialności karnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta