Krwawy sen o Himmlerstadt: „Action Zamość”
Kiedy kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski zakładał w 1580 r. Zamość, żadne znaki na niebie i ziemi nie wskazywały na to, jak dotkliwie bieg historii potraktuje tę miejscowość. Prawdziwie apokaliptyczne dni przyniosła miastu i jego mieszkańcom II wojna światowa.
Pierwszą próbę ogniową miasto przeżyło w 1648 r., gdy bohatersko oparło się najazdowi Kozaków pod wodzą Bohdana Chmielnickiego. W 1656 r. również Szwedom nie udała się próba zdobycia zamojskiego grodu. Musieli czekać do wojny 100-letniej, aby wspólnie z wojskami saskimi wziąć w końcu niepokorne miasto w posiadanie. Jednak prawdziwie apokaliptyczne dni przyniosła Zamościowi i jego mieszkańcom dopiero II wojna światowa.
Wojenna hekatomba „Padwy Północy”
Podczas kampanii wrześniowej niemieckie lotnictwo zbombardowało Zamość dwukrotnie. W nalotach, które miały miejsce 9 i 12 września 1939 r., zginęło ponad 250 osób. 13 września wojska niemieckie weszły do miasta, jednak opuściły je już 25 września, respektując ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow. Miejsce pierwszego okupanta zajął następny – Sowieci. Na mocy dalszych niemiecko-radzieckich porozumień 8 października Armia Czerwona wycofała się z miasta, które po raz kolejny przeszło w ręce hitlerowskie. I pozostało w nich aż do lipca 1944 r., doświadczając przez ten czas niewątpliwie najtrudniejszego epizodu w swojej historii.
Chociaż pod nazistowską okupacją bezwzględny terror dotykał niemal wszystkie polskie miasta, miejscowości i wsie, to Zamość zajął na tej liście miejsce szczególne – ze względu na rolę, jaką pełnił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta