Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosztowny kontrakt

05 lutego 1998 | Świat | PK

FRANCJA

Afera Dumasa -- największy skandal VRepubliki?

Kosztowny kontrakt

P IOTR KASZNIA

z paryża

Sprawa sprzedaży Tajwanowi przez Francję w 1991 r. sześciu fregat, w którą zamieszany jest Roland Dumas, długoletni (1984 -- 1993) minister spraw zagranicznych za czasów prezydentury Francois Mitterranda, a dzisiaj przewodniczący Rady Konstytucyjnej (czyli piąta osoba w państwie) , przekształca się w jeden z największych skandali polityczno-finansowych VRepubliki. Skandal wybuchł, kiedy kilka miesięcy temu wyszło na jaw, że bliska przyjaciółka Dumasa, sprzeciwiającego się sprzedaży okrętów, otrzymała po transakcji prowizję w wysokości przeszło 62 mln franków. Dla kogo i z jakiej racji? Czy dla Dumasa za to, że wyraził wkońcu zgodę na niebezpieczną politycznie transakcję?

W 1991 r. Thomson-CSF (filia Thomsona produkująca sprzęt wojskowy) sprzedał Tajwanowi sześć fregat wojennych typu La Fayette o łącznej wartości 15 mld franków (prawie 3 mld dol. ) Był to jeden z największych kontraktów, jaki kiedykolwiek zawarło za granicą francuskie przedsiębiorstwo przemysłu zbrojeniowego.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1302

Spis treści

Fotoreportaż

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament