Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ptaki i gorące źródła. Drugie dziecko barona

05 lutego 1998 | Magazyn | KR WM

Zimowe Igrzyska Olimpijskie

  • Drugie dziecko barona Ptaki i gorące źródła

    Do rywalizacji stanęło pięć miast: Aosta we Włoszech, Jaca w Hiszpanii, Östersund w Szwecji, Salt Lake City w USA i Nagano w Japonii. Faworytami byli Amerykanie i Japończycy. Wyboru dokonano w czerwcu 1991 roku w Birmingham podczas 97. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

    W czasie składania ofert Salt Lake City mogło przedstawić więcej gotowych obiektów, a rywale więcej projektów, ale za Nagano stał kapitał i możliwości Yoshiaki Tsutsumi.Tsutsumi był właścicielem około siedemdziesięciu procent japońskich ośrodków narciarskich. Gdy ten wpływowy człowiek (według magazynu "Forbes" w 1988 roku miał majątek wart 19 miliardów dolarów) opowiedział się za Nagano, trójka innych lokalnych kandydatów musiała szybko spasować i Japoński Komitet Olimpijski przedstawił światu swą propozycję. Politycy z Tokio mocno wsparli ideę zimowych igrzysk, obiecując 671 milionów dolarów z funduszy publicznych, a 218 milionów miało pochodzić z prywatnego biznesu. To silne poparcie polityczne spodobało się przewodniczącemu MKOl Juanowi Antonio Samaranchowi.

    Po siedmiu latach od głosowania Nagano zbudowało wszystko, co było konieczne, i dziś do 120 istniejących w okolicy tras narciarskich i 58 pól golfowych doszły obiekty,

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1302

Spis treści

Fotoreportaż

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament