Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyszłość dla przezornych

05 lutego 1998 | Nauka i Technika | ZZ

Bezpieczeństwo systemów informatycznych i siecikomputerowych

Przyszłość dla przezornych

ZBIGNIEW ZWIERZCHOWSKI

Kradzież danych lub nadwyrężenie reputacji instytucji (czego doświadczyło w ubiegłym roku m. in. w Centrum Informacji Rządu RP) , to jedne z głównych celów włamywaczy do systemów komputerowych. Synonimem bezpieczeństwa stało się w ostatnich latach rozwiązanie znane jako tzw. firewall (ściana ogniowa) . Pojawia się wiele tego rodzaju zabezpieczeń, niemało firm, także w Polsce, przygotowuje się do wprowadzenia takiego systemu. Można mówić o pewnej "modzie na firewall", ale nie można zapominać, że jest to, jakkolwiek ważne, to tylko jedno z ogniw w polityce bezpieczeństwa firmy -- podkreślają fachowcy z Instytutu Bezpieczeństwa Sieciowego (IBS) warszawskiej firmy Software.

Problematyka bezpieczeństwa systemów informatycznych, sieci, zasobów informacyjnych pojawia się dopiero w ślad -- w drugiej kolejności -- za rosnącym wykorzystaniem informatyki i jej infrastruktury. Doniesienia o niezwykłych wyczynach włamywaczy (za granicą) przyjmowane były jako ciekawostki, czy jednodniowe sensacje, bez odniesienia do własnej sytuacji. Być może już to się zmienia za sprawą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1302

Spis treści

Fotoreportaż

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament