Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciężka przymusowa praca będzie odstraszać

05 lutego 1998 | Prawo | AL

Trzeba wyjść z zaklętego kręgu niemocy

Ciężka przymusowa praca będzie odstraszać

ANDRZEJ LITWAK

Ciężka przymusowa praca jest jedynym środkiem, który może zniechęcić amatorów zbrodni, napadów i gwałtów.

Nasilenie się niebezpiecznej przestępczości w ostatnich latach zaostrzyły dyskusję na temat kary śmierci jako jedynie skutecznego środka odstraszania przestępców.

Zwolennicy tej kary twierdzą, że system karania jest zbyt liberalny, że przestępcy nie liczą się z nieuchronnością i surowością kary, że nadmiernie korzystają z jej skrócenia oraz warunkowych zwolnień. Przeciwnicy uważają, że problem leży nie w surowości kary, lecz w jej nieuchronności, i winą obarczają organa ścigania, a nawet społeczeństwo, rzekomo zbyt bierne wobec szerzącego się zła. Jak dotychczas -- wobec braku środków niezbędnych organom ścigania, w tym prokuraturom -- posługiwanie się frazesem "nieuchronności" ma cel jedynie propagandowy. Dobitnym przykładem, jaką wagę przywiązywała poprzednia władza do prokuratury, jest jej całkowite pominięcie w nowej konstytucji.

Wymowny jest również fakt, że projekty nowych kodyfikacji karnych nie tylko nie zostały podane do publicznej wiadomości, ale do procedur legislacyjnych nie zaproszono prawników praktyków: sędziów, prokuratorów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1302

Spis treści

Fotoreportaż

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament