Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Każdy walczy o to, czego mu brak

05 lutego 1998 | Prawo | KK BM

DYSKUSJA

 • Sędziowie a dziennikarze: Każdy walczy o to, czego mu brak
 • Sędziowie a politycy: Gier wojennych ciąg dalszy

  Sędziowie a dziennikarze

  Każdy walczy o to, czego mu brak

  KRZYSZTOF KAUBA

  Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego znowelizowaną ustawę o ustroju sądów powszechnych, pozwalającą na odwołanie sędziego, który w latach 1944-1989 wydawał w sprawach politycznych oczywiście niesprawiedliwe orzeczenia. W tym samym czasie trwa dyskusja, w której bardziej lub mniej kompetentne osoby wypowiadają kategoryczne oceny odnoszące się do całego środowiska sędziowskiego.

  Publicysta na łamach "Życia" stwierdził: "Środowisko sędziów jest jedną z tych grup zawodowych, które w szczególny sposób powiązane były z systemem komunistycznym". W tej samej gazecie pani sędzia z Bielska-Białej wyjaśnia, że musiała zapisać się do partii "jak wszyscy pracujący w wymiarze sprawiedliwości". Jeszcze ciekawszego odkrycia dokonał w "Gazecie Wyborczej" z 4 września 1997 r. redaktor Stanisław Podemski, informując czytelników, że skompromitowani sędziowie "zostali skierowani na bocznice zawodowe, np. dokonują wpisów w księgach wieczystych". Odtąd każdy interesant załatwiający sprawy wieczystoksięgowe wie, że sędzia, który orzeka w jego sprawie, to

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1302

Spis treści

Fotoreportaż

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament