Przejrzystość reguł i działań
ZWALCZANIE KORUPCJI
Sposób na teraz i zalecenia na przyszłość
Przejrzystość reguł i działań
Konwencja podpisana w listopadzie ub. r. przez państwa OECD, która uznaje za przestępstwo korupcję zagranicznych urzędników, to dużo, ale jednocześnie za mało, aby skutecznie zaradzić światowej pladze łapówkarstwa -- mówił w Davos prezes pozarządowej organizacji Transparency International (TI) Peter Eigen. Politykom i biznesmenom jako rozwiązanie na teraz TI proponuje doraźne porozumienia między rządem a firmami, które pomogą oczyścić z przekupstwa dany sektor gospodarki czy nawet jeden duży przetarg.
Wśród kilkudziesięciu przedstawicieli firm i organizacji międzynarodowych, którzy podczas forum w Davos uczestniczyli w sesji na temat możliwości osiągania sukcesów w interesach bez uciekania się do przekupstwa, nie było nikogo, kto przyznałby się, że brał lub dawał łapówki. Jak jednak stwierdził prezes działającej od 5 lat TI Peter Eigen (b. dyrektor misji Banku Światowego w Afryce Wschodniej) , korupcja jest powszechnie stosowaną metodą zdobywania kontraktów, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Lokalne "kleptokracje" w tych państwach to jedna strona medalu. Drugą są kraje rozwinięte, skąd pochodzą bogate firmy gotowe opłacić wygraną w rządowych przetargach i kontraktach. W dodatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta