Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejrzystość reguł i działań

05 lutego 1998 | Ekonomia | AB

ZWALCZANIE KORUPCJI

Sposób na teraz i zalecenia na przyszłość

Przejrzystość reguł i działań

Konwencja podpisana w listopadzie ub. r. przez państwa OECD, która uznaje za przestępstwo korupcję zagranicznych urzędników, to dużo, ale jednocześnie za mało, aby skutecznie zaradzić światowej pladze łapówkarstwa -- mówił w Davos prezes pozarządowej organizacji Transparency International (TI) Peter Eigen. Politykom i biznesmenom jako rozwiązanie na teraz TI proponuje doraźne porozumienia między rządem a firmami, które pomogą oczyścić z przekupstwa dany sektor gospodarki czy nawet jeden duży przetarg.

Wśród kilkudziesięciu przedstawicieli firm i organizacji międzynarodowych, którzy podczas forum w Davos uczestniczyli w sesji na temat możliwości osiągania sukcesów w interesach bez uciekania się do przekupstwa, nie było nikogo, kto przyznałby się, że brał lub dawał łapówki. Jak jednak stwierdził prezes działającej od 5 lat TI Peter Eigen (b. dyrektor misji Banku Światowego w Afryce Wschodniej) , korupcja jest powszechnie stosowaną metodą zdobywania kontraktów, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Lokalne "kleptokracje" w tych państwach to jedna strona medalu. Drugą są kraje rozwinięte, skąd pochodzą bogate firmy gotowe opłacić wygraną w rządowych przetargach i kontraktach. W dodatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1302

Spis treści

Fotoreportaż

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament