Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedź na zło świata

05 lutego 1998 | Publicystyka, Opinie | PW

Jeśli w ramach prawa można zaprowadzić porządek -- to dobrze. Jeśli zaś nie uda się tego uczynić -- to trudno.

Odpowiedź na zło świata

PIOTR W INCZOREK

Janusza Majcherka, którego bogata publicystyka jest zawsze mądra i pełna umiaru, poniosła tym razem pasja. W swoim artykule w "Rzeczpospolitej" z 30 stycznia zatytułowanym "Zwyczajne zło" rozważa ważny problem zła iprzestępczości w naszym codziennym życiu oraz w jaki sposób władze państwowe powinny postępować ze sprawcami czynów karalnych. Lecz dochodzi do konkluzji, z którymi trudno mi się zgodzić.

Co mówi autor

Rozumowanie Janusza Majcherka, tak jak je pojmuję, opiera się na następujących założeniach. Zło jest przyrodzone naturze ludzkiej, w tym zwłaszcza naturze ludzi młodych. We współczesnych społeczeństwach masowych zło jest również zjawiskiem masowym. Zła nie można z życia wyeliminować przez przebudowę struktur społecznych, zapewnienie dobrobytu materialnego, zabiegi edukacyjno-wychowawcze, moralistykę, upowszechnianie pozytywnych wzorców kulturowych. Wszystkie instytucje, które podejmowały takie usiłowania, przegrały. Złu należy się więc przeciwstawić siłą przez stosowanie wobec jego sprawców odpowiednio ostrych sankcji represyjnych. Zadanie to spoczywa na władzach państwowych. Co więcej, ochrona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1302

Spis treści

Fotoreportaż

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament