Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorząd wojewódzki bez powiatów

05 lutego 1998 | Prawo | DP

Zadania publiczne określone ustawami

Samorząd wojewódzki bez powiatów

Województwa są w podziale administracyjnym państwa jednostkami drugiego stopnia. Ich liczba się nie zmienia. Niezależnie od wojewody, działa na ich terenie, w ściśle określonym zakresie, samorząd wojewódzki.

Drugi projekt ustawy o samorządzie wojewódzkim, tym razem poselski, oparto na założeniu, że w obecnej fazie reform administracyjnych decentralizacja musi polegać na przekazaniu uprawnień przez aparat centralny państwa na szczebel wojewódzki, a jednocześnie należy rozszerzać kompetencje gmin.

Posłowie, którzy podpisali ten projekt, zgadzają się, że "istnieje pilne zapotrzebowanie na ponadgminny szczebel samorządu terytorialnego, który zajmie się zaspokajaniem potrzeb zbiorowych i społecznych ludności, wykraczających poza możliwości gmin. " Ma to być samorząd wojewódzki, do którego należą "określone ustawami wszystkie zadania publiczne o zasięgu wojewódzkim, z wyłączeniem zadań wchodzących wzakres właściwości wojewody, gmin lub innych podmiotów publicznych".

Przykładowo wymienia się zakresy zadań tego ogniwa samorządu, m. in. : programowanie, koordynowanie ipromowanie rozwoju społecznego i gospodarczego, w tym rozwoju obszarów wiejskich; zagospodarowanie przestrzenne; ochrona i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1302

Spis treści

Fotoreportaż

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament