Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gier wojennych ciąg dalszy

05 lutego 1998 | Prawo | BM

DYSKUSJA

Sędziowie a politycy

Gier wojennych ciąg dalszy

BOGUSłAW MORACZEWSKI

Wielu prominentnym przedstawicielom obecnych elit politycznych wydaje się, że najtańsze będą igrzyska z udziałem sędziów w charakterze zwierzyny.

Od kilku miesięcy sędziowie i całe polskie sądownictwo są poddawane bardzo surowej krytyce. Tym, co obciąża to środowisko, jest przede wszystkim: przewlekłość postępowania, nie zawsze właściwa jakość orzecznictwa i nie zawsze odpowiednia postawa sędziów oraz wydajność ich pracy. Z faktami tymi nie sposób dyskutować, ale można je zmienić wspólnym wysiłkiem sędziów oraz władzy ustawodawczej i wykonawczej. Aby to było możliwe, trzeba poddać rzetelnej analizie przyczyny, które legły u podstaw tych zjawisk, w tym wzrost kognicji sądów po 1989 r. , niedobór etatów sędziowsko-sekretarskich, niedoinwestowanie osobowe i rzeczowe sądownictwa, niepotrzebnie sformalizowane procedury, bierność i niezdyscyplinowanie uczestników postępowania, a szczególnie oskarżonych i ich obrońców w sprawach aferowych i dotyczących zorganizowanej przestępczości.

W poniedziałek, 19 stycznia, próbie zablokowania rozpoczęcia sprawy Rympałka przez adwokatów zdecydowanie przeciwstawiła się sędzia Barbara Piwnik. Jej postawę należy uznać za wzór...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1302

Spis treści

Fotoreportaż

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament