Rzecz o książkach
Magdalena Ślusarska, historyk kultury, dyrektor Instytutu Książki
fikcja literacka - Zygmunt Haupt „Baskijski diabeł. Opowiadania i reportaże” (Czytelnik)
– gęsta proza jednego z najciekawszych i najmniej znanych pisarzy emigracyjnych. Refleksja nad czasem minionym, istotą sztuki, barierami poznania staje się pretekstem do rozważań nad uniwersalnymi problemami egzystencji indywidualnej, jej niepowtarzalności.
literatura faktu - „Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000 roku” (CSW Zamek Ujazdowski)
– połączenie szkiców eksponujących tendencje, nurty i zjawiska w polskiej sztuce wizualnej w latach 2000 – 2007 z prezentacją sylwetek kilkudziesięciu twórców oraz ich dokonań, wzbogacone materiałem ilustracyjnym.
Andrzej Nowak, historyk, profesor UJ
literatura faktu - Ryszard Terlecki „Miecz i tarcza komunizmu” (Wydawnictwo Literackie)
– jeden z najbardziej kompetentnych historyków opozycji w PRL daje czytelnikom do ręki kurs dziejów aparatu bezpieczeństwa w latach 1944 – 1990, metod walki z opozycją oraz kontroli społeczeństwa przez „organy”: od kuźni kadr w szkole NKWD w Kujbyszewie i „bohaterski” czas walki UB z niepodległościowym podziemiem, po zacieranie śladów zbrodniczej działalności SB po 1989 r.
fikcja literacka - Joseph von Eichendorff „Niegdyś przeżyłem/Erlebtes” (Arcana)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta