Wirtualna ak@demia dźwięku
Zamiast kraść muzykę z Internetu, można ją tam studiować. „Rz” poleca ciekawe portale melomanów i serwisy tworzone przez profesjonalistów
Najobszerniejszą encyklopedią jest anglojęzyczna strona Allmusic.com. Jej podstawowa rola to dostarczanie wiedzy o muzyce. Znajdują się tu tylko krótkie próbki utworów. Jeśli jednak chcemy się dowiedzieć, zjakiego albumu pochodzi wybrana piosenka, kiedy powstała, kto ją skomponował i jacy artyści ją wykonywali, a potem wyśledzić kompozycje podobne do niej – znajdziemy tu wszystkie odpowiedzi.
Podróż po stronie Allmusic.com można rozpocząć od ciekawie i fachowo opisanej historii poszczególnych gatunków muzycznych. Tak poznajemy ich prekursorów i najważniejsze wytwórnie. Samo hasło r&b przekierowuje nas do kilkudziesięciu pokrewnych nurtów i najbardziej reprezentatywnych wykonawców.
Profil każdego z artystów zawiera szczegółową biografię, pełną dyskografię, spis nagród oraz notowania utworów. Serwis kieruje też do wykonawców zbliżonych stylistycznie. W ten sposób pokazuje artystów w szerszym kontekście i pozwala umieścić ich dorobek na rozległej mapie historii muzyki.
Taka teoretyczna lekcja wzbudza niedosyt utworów poznanych artystów. Wtedy warto przejść na strony wydających ich albumy wytwórni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta