W Polsce wszyscy krzyczą, że posiadają większość
01 grudnia 2007 | Plus Minus | Tomasz Stańczyk
Mimo, że pisma, mowy i rozkazy Piłsudskiego zebrano w wielu tomach, Marszałek pozostaje w zbiorowej pamięci jako człowiek czynu, natomiast jego wypowiedzi są dziś mało znane. Nie zdążyły się utrwalić przez cztery lata po jego śmierci – ostatnie lata II Rzeczypospolitej, a potem przez pół wieku nie można było ich przytaczać. I tak to, co mówił swoim współczesnym i co powinno dotrzeć do następnych pokoleń, uległo zapomnieniu. Chociażby myśl: „Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.Józef Piłsudski urodził się 140 lat temu, 5 grudnia 1867 r., w Zułowie na Wileńszczyźnie.t.s.
Żołnierze! Nie po raz pierwszy słyszycie mój głos. Ongiś na polach bitew, gdy młode państwo jeszcze ząbkowało, jak chorobliwe dziecko, prowadziłem was w boje, które w zwycięstwach, pod moim dowództwem wywalczonych, na długie wieki okryły sławą i blaskiem bohaterskie Wasze sztandary. Po innych bojach przemawiam do was dzisiaj. Gdy bracia żywią miłość ku sobie, wiąże się węzeł między nimi, mocniejszy nad inne węzły ludzkie. Gdy bracia się waśnią i węzeł pęka, waśń ich również silniejszą jest nad inne. To prawo życia ludzkiego. Daliśmy mu wyraz przed paru dniami, gdy w stolicy stoczyliśmy między sobą kilkudniowe walki. W jedną ziemię wsiąkła krew nasza, ...
Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta