Patrząc na Kasprowy Wierch
Zdumiewające, ale poezja polska odkryła Tatry dość późno, mianowicie dopiero w XIX wieku, w okresie romantyzmu. To pierwszy wniosek, jaki nasuwa się podczas lektury imponującej rozmachem, wspaniale opracowanej pod względem edytorskim, antologii „Tatry i poeci” Michała Jagiełły.
Tę, zilustrowaną m.in. rzadkiej urody rysunkami Antoniego Kenara i fotogramami Mieczysława Orłowicza, księgę otwierają wiersze poetów tak mało znanych, jak Stanisław Jaszowski i Józef Przerwa-Tetmajer oraz tak znanych, jak Seweryn Goszczyński, Wincenty Pol czy Teofil Lenartowicz. Znajdziemy tutaj także utwory Marii Konopnickiej i Adama Asnyka, bloki wierszy Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Jana Kasprowicza, ale także liryki Tadeusza Micińskiego, Stanisława Wyspiańskiego i Leopolda Staffa, jak również Jarosława Iwaszkiewicza, Juliana Przybosia oraz Józefa Czechowicza. W końcowej części antologii pomieszczono utwory Julii Hartwig, Adriany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta