Jeść z radością zwaną sanuk
Boeing 747 do Bangkoku. Piękne smukłe Tajki w fioletowo-złotych sari witają pasażerów kwiatem orchidei, ujmującym uśmiechem i ukłonem z rękami złożonymi jak do modlitwy. Zapach ryżu gotowanego na parze, grillowanego mięsa, przypraw. Przedsmak Tajlandii
Tajlandia kształtem przypomina słonia – zwierzę powszechnie tu lubiane i szanowane – z trąbą na południu i nogami wystającymi w kierunku sąsiadującego z Tajlandią Wietnamu. Główną religią jest buddyzm (wyznaje go 97 proc. mieszkańców). Ma to wpływ na to, jak Tajowie jedzą i co jedzą. stąd przewaga potraw z warzyw i owoców morza, zaś drób i inne mięso podaje się zazwyczaj rozdrobnione, by nie widać było kształtu zwierzęcia lub nawet jego części.
Co kęs to niespodzianka
Kubki smakowe wariują. Zaskakująca różnorodność składników. Potrawy nie tylko intensywnie pachną, są też niezwykle podane. Kurczak w zielonym curry dekorowany kwiatem chryzantemy, ryż z kwiatem nasturcji, liście bananowca złożone w harmonijkę służą za podstawkę. Płatki kwiatu lotosu, którego specjalnie pozaginano, by tworzył kolorową gwiazdę, orchidea posypana mąką i prażona w głębokim oleju – są efektowną dekoracją. W dodatku nadają się do zjedzenia. Prażone gałązki rośliny lep krut smakiem przypominają nieco gorzkawy pop-corn.
Życie na ulicy
Elegancja podawania potraw sprawia, że kuchnię tajską ochrzczono mianem królewskiej. Tajlandczycy to mistrzowie pomysłowości. Wszystko musi zachwycać, wprawiać w zdumienie. Małą różyczkę można zrobić nawet z plastikowej słomki i przyozdobić nią koktajl. Kelnerom się chce i wszystko robią z uśmiechem. Nic więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta