Komórkowe w natarciu, stacjonarne w odwrocie
Na Ziemi jest już ponad 3 miliardy numerów telefonów komórkowych – policzyła firma badawcza Informa. To opowiada połowie liczby mieszkańców Ziemi
Kariera telefonu komórkowego rozpoczęła się zaledwie ćwierć wieku temu. Pierwsze sieci ruszyły w roku 1981 w Arabii Saudyjskiej, Szwecji i Norwegii.
Dziś liczba telefonów komórkowych równa się połowie liczby mieszkańców planety, ale nie znaczy to, że co drugi człowiek ma komórkę. Dane statystyczne wskazują, że w 59 krajach jest więcej komórek niż ludzi, czyli wielu obywateli ma co najmniej dwa telefony.
Znakomita większość aparatów (ponad 2,5 miliarda) działa w sieciach GSM. Następna pod względem popularności technologia CDMA ma około 420 milionów użytkowników.
Wypierają tradycyjne
Telefon komórkowy jeszcze niedawno służył ludziom wyłącznie do dzwonienia z miejsc, gdzie zwykłego telefonu nie ma. Telefonia komórkowa była tylko uzupełnieniem stacjonarnej. Dziś coraz częściej ją wypiera.
Na początku kariery telefony komórkowe służyły prawie wyłącznie do głosowego porozumiewania się, przesyłanie danych było o wiele szybsze w sieciach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta