Na śmierć czy na życie, na zwycięstwa czy na klęskę
Może to dziwne, ale Józef Piłsudski ma nielicznych biografów. A przecież pomniki i rocznicowe obchody nie wystarczą, by pozostał w zbiorowej pamięci. Dobrze więc, że ukazała się przystępnie napisana, nie za krótka, ale i nie opasła biografia Marszałka. Dzięki licznym ilustracjom jest to jednocześnie wydawnictwo albumowe, jakiego także od dawna nie było.
Autor Janusz Cisek był dyrektorem nowojorskiego Instytutu Józefa Piłsudskiego, jest współautorem, wraz z Wacławem Jędrzejewiczem, fundamentalnej kroniki życia Marszałka. Dlatego dość oczywiste, że koncentruje się na jego zasługach, a nie próbuje wskazywać jego wad i błędów. Właściwie jedyna, pośrednia zresztą, krytyka Marszałka dotyczy aresztowanych na jego polecenie przywódców opozycji. Cisek pisze, że poddano ich niezwykle surowemu regulaminowi, nieadekwatnemu do ich statusu społecznego i zarzucanych czynów.
Trzy dokonania w życiu Piłsudskiego uważa Janusz Cisek za kluczowe: wymarsz Strzelców z Oleandrów, kontrofensywę znad Wieprza i plan wojny prewencyjnej przeciw Niemcom.
Przez powstałe z inicjatywy Piłsudskiego i kierowane przez niego Związki Strzeleckie przeszło, szkoląc się na przyszłych żołnierzy i oficerów polskiego wojska około 25 tys. młodych ludzi. Bez wątpienia można określić ich pokoleniem JP I, skoro takim skrótem określa się od niedawna Józefa Piłsudskiego. Chociaż władze Austro-Węgier nakazały szybko zaprzestać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta