Dramatyczne sceny przy akcie notarialnym
Nagły brak gotówki, kłótnie kilkunastu spadkobierców, oszustwa matrymonialne, wygaśnięcie pełnomocnictwa, bo mocodawca zmarł dwie godziny wcześniej, żądanie przez bank okazania książeczki wojskowej Greka – przy podpisywaniu aktu notarialnego mogą zdarzyć się rzeczy godne filmu sensacyjnego lub przygodowego
Teoretycznie podpisanie aktu notarialnego powinno być czystą formalnością – odczytanie i podpisanie uzgodnionego wcześniej przez obie strony dokumentu. Wszystko, a zwłaszcza punkt tak istotny, jak cena nieruchomości, powinno zostać ustalone dużo wcześniej. Okazuje się jednak, że dopiero przy podpisywaniu aktu notarialnego niektórzy dochodzą do wniosku, że... cenę trzeba jednak zmienić.
– Na ogół problemy przy negocjowaniu warunków umowy pojawiają się na etapie podpisywania umowy przedwstępnej. Na etapie podpisywania aktu notarialnego wszystkie aspekty umowy są już dopracowane, choć zdarzają się oczywiście zmiany decyzji – mówi Waldemar Oleksiak, kierownik Działu Badań i Analiz w Emmerson Nieruchomości.
Zmieniają lub zapominają
Paweł Chmielewski z Departamentu Prawnego agencji Polanowscy Nieruchomości zalicza negocjowanie cen przy podpisywaniu aktu do częstych sytuacji. Nagle sprzedający chcą więcej za mieszkanie albo kupujący próbują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta