Trudna droga do innowacji
Rusza unijny program „Innowacyjna gospodarka”. W ciągu pięciu lat do wykorzystania będzie 9,7 mld euro. To wielka szansa na poprawienie niskiej pozycji Polski wśród najbardziej innowacyjnych państw Unii
Na razie Polska wlecze się w ogonie innowacyjnej Europy. Unijny wskaźnik innowacyjności obliczany na podstawie m.in. nakładów państwa na działalność innowacyjną, liczby patentów i firm innowacyjnych jest w Polsce jednym z najniższych w Unii. Liderami są Szwecja, Szwajcaria i Finlandia, a wśród nowych członków – Estonia i Słowenia. Niższy od Polski wskaźnik ma Słowacja, Grecja, Litwa, Malta i Rumunia.
– Nie dziwi mnie nasza niska pozycja. Liderzy innowacyjności to państwa o wysokich kosztach pracy. Tamtejsze firmy, by przetrwać, muszą być innowacyjne. W Polsce koszty pracy wciąż są niskie, więc firmy--przedsiębiorstwa nie muszą być innowacyjne. Wystarczyło kupić nieco lepsze maszyny, by podwyższyć wydajność i zysk. Nie ma też u nas tradycji innowacyjności. Najmniej jest jej wciąż w małych i średnich firmach. Tej sytuacji winne są i same firmy, i rząd, który nie działa aktywnie, np. nie zmienił zasad finansowania polskiej nauki na rynkowe – powiedział „Rz” makroekonomista profesor Witold Orłowski.
Badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z 2006 r. wykazują, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta