Nauczyciele szkolni mają dwie drogi do wcześniejszej emerytury
Pedagog z 20-letnim stażem przy tablicy może przejść na emeryturę nawet w wieku 49 lat. Jeśli staż jest krótszy (15-letni), kobieta musi skończyć 55 lat, mężczyzna lat 60
Nauczyciele są szczególną grupą zawodową. Dlatego przechodzą na emeryturę na trochę innych zasadach, dotyczących nie tylko nauczycieli szkół, lecz także tych zatrudnionych w zakładach specjalnych, domach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.
Wcześniejszą emeryturę zapewnia Karta nauczyciela. Z art. 88 wynika, że przysługuje, jeśli pedagog:
Ma 30 lat stażu pracy (okresy składkowe i nieskładkowe), w tym 20 lat pracy pedagogicznej lub
Ma 25 lat stażu pracy (okresy składkowe i nieskładkowe), w tym 20 lat pracy pedagogicznej w szkolnictwie specjalnym.
Wiek nie jest istotny. Przy obliczaniu 20 lat okresu pracy nauczycielskiej brane jest pod uwagę również zatrudnienie w wymiarze połowy etatu.
Te same warunki muszą spełnić także młodsze osoby, czyli urodzone po 31 grudnia 1948 r. Kto jest w tej właśnie grupie, musi pamiętać, że prawo do emerytury bez względu na wiek będzie miał tylko wtedy, gdy spełni warunki stażowe do końca 2008 r.
Nie trzeba rezygnować z pracy
Są to tzw. emerytury bez względu na wiek, choć nauczyciele nie mogą z nich skorzystać wcześniej niż w wieku 54 lat (studia kończą mając 24 lata, potem 5 lat stażu plus 20 lat przy tablicy i dodatkowych 5 lat potrzebnych do 30 lat zatrudnienia) albo 49 lat, gdy są nauczycielami ze szkolnictwa specjalnego.
Dotychczas mogli przejść na taką wcześniejszą emeryturę tylko po rozwiązaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta