Do nabycia preferencyjnych uprawnień liczy się nie tylko czas pracy w trudnych warunkach
Kto będzie się starał o wcześniejszą emeryturę z racji pracy w szczególnych warunkach lub charakterze, nie musiał przez cały czas – poza wymaganymi okresami – pracować w tym zawodzie
Przepisy wymagają najczęściej 15 lub 20 lat pracy w szczególnych warunkach lub charakterze. By zyskać prawo do emerytury, zainteresowani muszą mieć jednak 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Mogą wtedy doliczyć sobie także inne okresy, np. studiów, służby wojskowej, pracy w innych zawodach.
Z takiej możliwości korzystają wszyscy starający się o wcześniejszą emeryturę. Także ci, którzy mają prawo do tych świadczeń na mocy innych przepisów: kombatanci, pracownicy urzędów państwowych, samorządowcy, górnicy czy kolejarze. Te zasady służą także osobom, które starają się o emeryturę w tzw. powszechnym wieku emerytalnym – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Jak rozpoznawać
Okresy składkowe to takie, za które opłacono składkę na ubezpieczenie społeczne lub za które nie były opłacane składki, ale w ustawie emerytalnej uważane są za okresy składkowe.
Okresy nieskładkowe to czas bezczynności zawodowej z przyczyn określonych w ustawie emerytalnej.
Okresy uzupełniające to okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym. Uwzględnia się je w wymiarze brakującym do uzyskania prawa do świadczenia, jeśli okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od wymaganych do uzyskania świadczenia.W ustalaniu prawa do emerytury ZUS uwzględnia w kolejności:
1) okresy składkowe,
2)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta