Górnicy wywalczyli prawo do tych świadczeń bez żadnych ograniczeń
Tylko pracujący pod ziemią mają prawo do wcześniejszej emerytury bez jakichkolwiek ograniczeń. Będą mogli wypracować prawo do wcześniejszej emerytury także po roku 2008
Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 27 lipca 2005 r., którą górnicy wywalczyli sobie w Sejmie, pozwala im przejść na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek.
W myśl tych przepisów wcześniejszą emeryturę otrzymają nawet 50-latkowie. Muszą jednak mieć za sobą co najmniej 25 lat (mężczyźni) lub 20 lat (kobiety) pracy górniczej i równorzędnej, w tym 15 lat pracy wymienionej w art. 50c ust. 1, m.in. pracy pod ziemią.
Z nowelizacji skorzystają tym bardziej 55-letni górnicy, z co najmniej 20 latami (dla kobiet) lub 25 latami (dla mężczyzn) pracy górniczej lub równorzędnej, z czego minimum 10 lat pracy wymienionej w art. 50c ust. 1, a więc m.in. pod ziemią.
Bez względu na wiek na wcześniejszą górniczą emeryturę przejdą wszyscy ci, którzy pracowali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej 25 lat.
Kto stracił
Do emerytury górniczej uprawnia praca górnicza lub równorzędna z pracą górniczą, której nowy, okrojony wykaz zawiera znowelizowana w 2005 r. ustawa emerytalna. Nowe przepisy można znaleźć w rozdz. 3a i zawartych w nim art. 50a – 50e.
Za pracę górniczą nie uważa się już zatrudnienia pracowników urzędów górniczych wykonujących czynności inspekcyjno-techniczne w kopalniach,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta