Nie można wymagać od medyka gotowości do pracy w czasie odpoczynku
Pracodawca może polecić lekarzowi, aby był pod telefonem gotowy udzielić nagłych świadczeń zdrowotnych lub nawet wezwany pojawić się w szpitalu. Ale jest to dopuszczalne tylko w czasie, kiedy medyk nie odpoczywa
– Lekarz nie podpisał zgody na opcję opt out, ale zlecamy mu dyżury medyczne do przeciętnie 48 godzin na tydzień. Czy oprócz tego, np. w czasie, kiedy odpoczywa po dyżurze, możemy mu jeszcze nakazać, aby pozostawał w tzw. gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych? Ile to będzie godzin tygodniowo i czy ten okres gotowości może przypadać w godzinach jego dobowego lub tygodniowego odpoczynku? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Pracodawca może zobowiązać lekarzy i innych pracowników z wyższym wykształceniem wykonujących zawód medyczny, aby pozostawali w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych.
Pod telefonem
To obok dyżuru medycznego i pracy powyżej 48 godzin na tydzień (tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta