Zaskakujące konsekwencje wysokich cen ropy naftowej
W grudniu 2003 r. ropa kosztowała 30 dol. za baryłkę. Gdyby zapytano wówczas ekonomistów, co ich zdaniem się stanie, gdy ceny sięgną ok. 90 dol., czyli tyle, ile obecnie, prawie na pewno wieszczyliby katastrofę gospodarczą – pisze wykładowca IESE Business School profesor Pedro Videla
Teraz mimo wysokich cen ropy nikt nie prognozuje wyższej inflacji, bezrobocia ani recesji z powodu wzrostu cen ropy. Droga ropa pozwala bogacić się jej producentom i zubaża całą resztę. Zatem w dłuższej perspektywie kwota dodatkowych środków wydatkowanych na ropę zrównuje się ze zmniejszeniem sum wydawanych na całą resztę. Wypadkowy skutek tego wszystkiego jest z makroekonomicznego punktu widzenia zerowy. Proszę zwrócić uwagę, że to twierdzenie jest prawdziwe w dłuższym okresie, tzn. zakłada, że wszystkie ceny, w tym wynagrodzenia, dostosowują się do wstrząsu naftowego. Jeżeli jednak ceny poza sektorem nie spadają, skutkiem jest bezrobocie i recesja.
Dane ekonomiczne z ostatnich 30 lat dostarczają argumentów, że ważne są względy krótkoterminowe. Trzy z czterech recesji, które dotknęły światową gospodarkę od 1971 r., poprzedzał cenowy wstrząs naftowy. Sugerowałoby to, że gospodarka globalna – zwłaszcza krajów rozwiniętych – nie była wystarczająco elastyczna, by poradzić sobie z cenowymi wstrząsami naftowymi.
Ben Bernanke, profesor Princeton University, a obecnie prezes amerykańskiego banku centralnego, oraz jego współpracownicy twierdzą, że to niepełny obraz. Uważają, że negatywne konsekwencje wstrząsów naftowych nie wynikały z samego wzrostu cen ropy, lecz prowadzonej w jego następstwie polityki.
Wyniki badań przeprowadzonych przez prof. Bernankego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta