Zaległe składki często regulują za płatnika jego bliscy lub kontrahenci
Jeśli nie zapłacisz składek na czas, ZUS będzie ich dochodził z majątku twojej żony czy męża, innego członka rodziny, wspólnika czy nawet nabywcy twojej firmy. Uczyni to jednak dopiero wtedy, gdy nie uzyska zaspokojenia z twojego mienia
Płatnik to osoba lub podmiot zobowiązany do odprowadzenia składek za siebie i zatrudniane osoby. Oblicza wysokość należnych składek, pobiera część składek z przychodów ubezpieczonych oraz przekazuje całość do ZUS na rachunki odpowiednich funduszy. Płatnik ponosi też przeważnie odpowiedzialność za realizację obowiązków wynikających z ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.; ustawa). Obciążają go wszelkie konsekwencje opóźnień w uiszczaniu wymienionych należności. Według art. 24 ust. 9 ustawy pokrywa bowiem w całości z własnej kieszeni ewentualne odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne oraz opłatę dodatkową określoną w art. 24 ustawy. Odpowiada też całym swoim majątkiem obecnym i przyszłym za zaległe zobowiązania względem ZUS.
Zdarza się, że majątek płatnika nie wystarcza na zaspokojenie jego długów z tytułu składek. By nie pozwolić na utratę takiej wierzytelności, przepisy przewidują pociągnięcie do odpowiedzialności innych osób:
∑ rozwiedzionego małżonka płatnika – osoby fizycznej (art. 31 ustawy w związku z art. 110 ordynacji),
∑ członka rodziny płatnika (art. 31 ustawy w związku z art. 111 § 1 – 4 i 5 pkt 1 ordynacji),
∑ nabywcę przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części czy określonych składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 31 ustawy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta