Rozpisujemy harmonogram w systemie wielozmianowym
Pracodawcy narzekają, że trudno jest im zaplanować pracę w systemie wielozmianowym, zwłaszcza gdy jest ona wykonywana w niedziele i święta. Podpowiadamy więc, jak je prawidłowo zbudować
Harmonogram to niezbędne narzędzie planowania czasu pracy wszędzie tam, gdzie nie pracuje się w z góry ustalonych stałych dniach i godzinach. Szczególnie przy pracy wielozmianowej i wykonywanej w niedziele i święta należy zwracać uwagę na wiele czynników. Nie tylko wiążą się one z dobowym i przeciętnie tygodniowym czasem pracy, ale również z koniecznością zapewnienia pracownikowi odpowiedniej liczby dni wolnych od zajęć.
Na jaki okres
Wprawdzie żaden przepis czy zasada prawa pracy nie nakładają wprost obowiązku ustalania harmonogramu czasu pracy na cały okres rozliczeniowy, ale tylko ten sposób planowania pozwala uniknąć niebezpieczeństw związanych z naruszeniem przepisów o czasie pracy. Chodzi tu zwłaszcza o ewentualne roszczenia pracowników i ryzyko odpowiedzialności wykroczeniowej dla pracodawcy (art. 281 pkt 5 k.p.) zagrożonej grzywną do 30 tys. zł. Dla szczególnie upartych może oznaczać nawet odpowiedzialność karną (art. 218 kodeksu karnego). Odnosi się to do osób, które u pracodawcy są odpowiedzialne za prawidłowe planowanie czasu pracy.
W zgodzie z zasadami
Przystępując do budowy harmonogramu, przestrzegaj kilku podstawowych zasad. Krok po kroku przedstawiamy je na konkretnych przykładach.Naruszenie ich przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta