Nie dostanie zasiłku zwolniony z jednej firmy, ale pracujący w innej
Pracownik, który rozstał się z jednym z dwóch pracodawców, nie ma co liczyć na to, że w razie rychłej choroby dostanie drugi zasiłek chorobowy. ZUS ma prawo odmówić wypłaty
Wynika tak z wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi z 18 grudnia 2007 r. (VII Ua 98/07). Jest on ważny szczególnie dla tych, którzy zarabiają w kilku zakładach pracy i po zwolnieniu z jednego z nich niebawem zachorują. Dopóki pracują u dwóch (lub więcej) pracodawców, dopóty mogą liczyć na więcej niż jeden zasiłek chorobowy. Jednak od momentu gdy będą zatrudnieni już tylko w jednej firmie, otrzymają wyłącznie jeden.
To nie wszystko; ważne jest też, u którego pracodawcy pozostają. Czy u tego, u którego zarabiali więcej, czy u tego, który płacił im mniej. Wysokość świadczeń chorobowych zależy bowiem od aktualnej pensji.
Najboleśniej przekonują się o tym osoby, u których rozpiętość między zarobkami w jednej i w drugiej firmie była ogromna >patrz przykład 1.
Co innego, gdyby zatrudniony rozstał się przed chorobą z jedynym pracodawcą>patrz przykład 2.
Przez pewien czas wydawało się, że ubezpieczonym uda się podważyć stanowisko ZUS o prawie do odmowy zasiłku, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta