Nie wszystkie premie zwiększają zasiłki
W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych dla zatrudnionego uwzględniamy tylko te premie i nagrody, które według przepisów płacowych są zmniejszane lub zawieszane w trakcie absencji
Wynagrodzenie chorobowe pracownika oblicza się z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego mu za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa). Przy jego obliczaniu największe wątpliwości wywołują składniki wynagrodzenia, których przyznanie zależy wyłącznie od pracodawcy, czyli premie uznaniowe i nagrody. Aby uwzględnić poszczególne składniki wynagrodzenia w podstawie wymiaru wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, przepisy wewnątrzzakładowe muszą przewidywać ich zmniejszenie lub zawieszenie w okresie pobierania wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej oraz wyrok Sądu Najwyższego z 11 maja 2005 r., III UK 33/05).
Bez jasnych reguł
Przy premiach i nagrodach uznaniowych dodatkowa trudność polega na tym, że w przepisach zakładowych (tj. układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania) nie można określić zasad nabycia prawa do nich. W przeciwnym razie miałyby one charakter regulaminowy.
Prawo do takich świadczeń pracownik uzyskuje dopiero wtedy, gdy przyzna je szef według swojego uznania. Tym bardziej więc trudno podać reguły pomniejszania tych świadczeń za czas choroby. Nie można przyjąć, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta