Nowy świat nieco starszy
Pierwsi mieszkańcy Ameryki przywędrowali na ten kontynent przez pas lądu łączący niegdyś Syberię z Alaską 30 – 22 tysiące lat temu. Wcześniej, niż dotychczas sądzili naukowcy
Most lądowy Beringa, wystający ponad powierzchnię otaczającego go oceanu pomiędzy Azją a Ameryką, miał, według szacunków, 1,6 tys. kilometrów szerokości. Poziom wód oceanu był o 60 – 120 m niższy niż dzisiaj. Wędrówka ludzi, która w konsekwencji doprowadziła do zasiedlenia całego kontynentu, miała miejsce 30 – 22 tys. lat temu – twierdzą naukowcy na łamach dzisiejszego „Science”. Dotąd sądzono, że stało się to ok. 16 tys. lat temu.
Łagodny klimat pod biegunem
Na obszarze mostu lądowego Beringa panował stosunkowo łagodny klimat, a fauna i flora była dostatecznie bogata, aby dostarczyć myśliwym i zbieraczom wystarczającą ilość pożywienia. Od kilkudziesięciu lat trwa dyskusja, kiedy ludzie przewędrowali z Azji do Ameryki i jak długo trwała ta wędrówka. Dyskusja miała charakter teoretyczny, ponieważ archeolodzy nie mieli zbyt wielu danych z powodu niewielkiej ilości stanowisk badawczych.
Dopiero połączenie wiedzy zdobytej przez archeologów oraz zastosowanie nowoczesnych badań genetycznych pozwoliło na dokładne określenie czasu, w jakim pierwsi mieszkańcy Ameryki wędrowali w głąb kontynentu.
Zespół amerykańskich uczonych pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta