Zmiany klimatu zagrożeniem dla Europy
Co się stanie z zasobami ropy, gazu i ryb, jeśli nastąpi zmiana granic, gdy jakaś część terytorium zostanie pochłonięta przez morze? A jeśli jakieś państwo zniknie z powierzchni ziemi (a takie są przewidywania dla niektórych wysp Pacyfiku), czy jego władze zachowają prawa i obowiązki? – zastanawia się polityk UE
Niebezpieczeństwa związane ze zmianami klimatu są prawdziwe, a ich wpływ już odczuwamy. W tym roku zdecydowana większość apeli o pilną pomoc humanitarną była związana właśnie z klimatem i jego zmianami.
Ale nie chodzi wyłącznie o niebezpieczeństwa wynikające z kryzysów humanitarnych. Ani nawet o zagrożenie dla środowiska. Zmiany klimatu są bowiem źródłem poważnych zagrożeń politycznych godzących w interesy Europy. Dlatego właśnie powinniśmy ten temat podjąć jako Europejczycy wspólnie.
Ograniczyć emisję gazów cieplarnianych
W bieżącym tygodniu przedstawię europejskim szefom państw i rządów raport przygotowany wspólnie z Komisją Europejską. Dowodzimy w nim, że zmiany klimatyczne mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo międzynarodowe, że w najbliższych latach się nasilą i że potrzebujemy pilnego działania, by zabezpieczyć nasze interesy.
Najwłaściwszą drogą byłoby uznanie, że zmiany klimatu powodują wielostronne zagrożenia i wzmacniają napięcia zarówno wewnątrz poszczególnych państw, jak i między nimi. Grożą także dodatkowymi problemami w krajach, które są narażone na konflikty albo już poddawane wstrząsom.
W tej sytuacji decydujące okazuje się zarządzanie. Bo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta