Requiem z niemieckimi gwiazdami
W taki dzień jak Wielki Piątek szczególnie uświadamiamy sobie, że muzyka służy także naszej rozmowie z Bogiem. Jej związki z religią i liturgią są wielowiekowe i bogate, dzięki nim powstało wiele arcydzieł.
Trwa Triduum Paschalne tradycyjnie organizowane co roku przez Filharmonię im. Romualda Traugutta w kościele środowisk twórczych (pl. Teatralny 18). W piątek o godz. 19 Liturgii Męki Pańskiej towarzyszyć będzie śpiew Scholi Gregoriańskiej. Ten zespół kierowany przez Piotra Maculewicza nawiązuje do średniowiecznych tradycji wokalnych chorału gregoriańskiego. Triduum zakończy się w sobotę Wigilią Paschalną (także o godz. 19), podczas której zaśpiewa zespół Bennonitae Cantantes. Działa on od 200o roku przy warszawskim kościele św. Benona, świątyni, przy której w 1787 roku św. Klemens założył pierwszy poza Włochami klasztor redemptorystów (zwano ich potem benonitami).
Refleksyjny charakter ma też piątkowy, ostatni koncert Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Filharmonia Narodowa, godz. 19.30). Głównym punktem programu będzie jedna z najbardziej znanych kompozycji żałobnych w dziejach muzyki – „Niemieckie Requiem” Johannesa Brahmsa. Poprzedzi je „Cantus in memoriam Benjamin Britten” Arvo Pärta. Słynny Estończyk poświęcił to dzieło pamięci jednego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta