Łatwiej będzie zatrudniać cudzoziemców ze wschodu
Już od następnej soboty możemy nawet na stałe zaangażować w firmie Ukraińca, Rosjanina czy Litwina bez zezwolenia na pracę. Warunek: kandydat musi mieć Kartę Polaka
Liberalizację przewiduje ustawa z 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (DzU nr 180, poz. 1280), która zacznie obowiązywać 29 marca br. Tymczasem Ukraińcom, Białorusinom i Rosjanom bez takiego dokumentu wolno od 1 lutego bez zezwolenia pracować przez sześć miesięcy w ciągu roku. Pozostali obcokrajowcy muszą mieć przyrzeczenie na zatrudnienie w Polsce oraz zezwolenie na pracę.
Bez względu na wymogi związane ze świadczeniem pracy w naszym kraju wszyscy cudzoziemcy muszą zalegalizować swój pobyt. W tym celu występują o wizę lub zezwolenie na zamieszkanie. Zatrudnienie cudzoziemców reguluje m.in.
- ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.),
- rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (DzU nr 156, poz. 1116 ze zm.).
Krok po kroku jak zaangażować
Co do zasady cudzoziemców spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego zatrudnisz w Polsce tylko na podstawie zezwolenia na pracę. Wyjątek dotyczy osób, wobec których przepisy znoszą ten obowiązek (art. 87 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenie o wykonywaniu pracy bez zezwolenia – patrz dalej).
Wydanie zezwolenie na pracę poprzedzają mozolne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta