Abonament medyczny przychodem pracownika
Osoby, którym firma fundowała pakiet medyczny i nie płaciła zaliczek na podatek, nie muszą się obawiać. Przed fiskusem odpowie pracodawca
W ubiegłym roku organy podatkowe zaczęły inaczej interpretować przepisy podatkowe dotyczące tzw. pakietów medycznych, jakie niektórzy pracodawcy wykupują swoim pracownikom w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Chodzi o usługi medyczne obejmujące badania wstępne, kontrolne i okresowe wymagane dla danego stanowiska lub wykonywanego zawodu. Także dodatkowe – jak np. dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne czy szczepienia ochronne.
Niestety, nie wszystkie firmy tę zmianę stanowiska organów zauważyły. Teraz próby naprawienia pomyłki mogą sporo kosztować nie tylko płatnika, ale i pracownika.
Liczą się dodatkowe
Fiskus uznał, że wartość tych dodatkowych usług (tzw. abonamentu medycznego) stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Co więcej, w wypadku ryczałtowych rozliczeń z firmą medyczną żadnego znaczenia nie ma to, czy i ile razy pracownik korzystał w danym miesiącu z jej usług. Nie wpływa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta