Na ZUS skarż się do ZUS, a potem do izby skarbowej
Jeśli otrzymałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego przez ZUS przed 6 marca, wnieś zarzuty do zakładu, bo prowadził je, gdy nie był organem egzekucyjnym
– Pod koniec lutego pracodawca dostał „zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego stanowiącego wynagrodzenie u dłużnika” od kierownika oddziału ZUS. Tymczasem zgodnie z artykułami w DF ZUS miał prawo do egzekucji dopiero po 6 marca br. Czy wobec tego mogę wystąpić do prokuratury z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Kontrola, czy prowadzone postępowanie egzekucyjne jest prawidłowe, odbywa się według ustawy o postępowaniu egzekucyjnym. Nie ma więc potrzeby podejmować innych kroków niż przewidziane w tych przepisach. Ten, kto uważa, że w takim postępowaniu naruszono jego prawa, może bronić się, m.in. podnosząc przewidziane prawem zarzuty w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Nie ulega wątpliwości, że ZUS wyegzekwuje w końcu od dłużników zaległe składki. Problem sprowadza się do tego, aby postępowanie egzekucyjne przebiegało w zgodzie z prawem.
Rewolucja w przepisach
W myśl art. 19 ust. 4 ustawy z 17 czerwca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta