Zdjęcia stare i znakomite
MiesiĄc fotografii w Krakowie. Zofia Rydet i Stefania Gurdowa okazały się najciekawszymi indywidualnościami przeglądu. Ich osobowość, talent i konsekwencja sprawiły, że dwa zupełnie różne projekty stały się autentycznymi wydarzeniami
Wiedza o fenomenalnym „Zapisie socjologicznym” Zofii Rydet jest w środowisku dość powszechna, ale jeszcze do niedawna była ona artystką nieco lekceważoną. Dopiero ostatnie lata, wraz z dowartościowaniem dokumentu, przyniosły wyraźną zmianę rangi jej twórczości.
Dokumenty i kreacje
„Zapis socjologiczny” (1978 – 1990) to jeden z najbardziej niezwykłych projektów w polskiej fotografii. Rydet przez kilkadziesiąt lat jeździła z aparatem po Polsce, portretując ludzi w ich otoczeniu: od Podhala po Suwalszczyznę. Pozostawiła kilkanaście tysięcy zdjęć, przedstawiających ludzi zainstalowanych w domowym otoczeniu: pośród sprzętów, mebli, dywanów, obrazów, a także roślin i zwierząt. Fotografie Rydet są czarno-białe, nie zawsze perfekcyjne technicznie.
Porównywane często ze słynnym projektem Sandera, realizowane wg pewnego kompozycyjnego klucza, pozbawione są jednak schematu, który nadawałby im formalną identyczność. To, co uderza u Rydet, to nieustająca świeżość spojrzenia, głęboki i autentyczny kontakt,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta