Młody pan turyńskiego Lingotto
O Johnie Elkannie, 32-letnim prezesie holdingu IFIL, do którego należy m.in. grupa Fiata, pisze Danuta Walewska
Od dwóch dni jest szefem holdingu inwestycyjnego IFIL, właściciela grupy Fiata, i zarządza majątkiem o wartości ponad 8 mld dol. Ma tylko 32 lata, ale swoje biurko w turyńskim kompleksie biurowo-hotelowym Lingotto, siedzibie grupy Fiata, ma już od dziesięciu lat. Twardy zawodnik, zupełnie nie we włoskim stylu.
Zastąpił 84-letniego Gianluigiego Gabbettiego. Został wybrany na to stanowisko w ostatnią sobotę na walnym zgromadzeniu IFIL, do którego należą jeszcze Banca San Paolo i sieć domów towarowych Rinascente, sieć luksusowych ośrodków wypoczynkowych Club Med, dzienniki – mediolański „Corriere della Sera” i turyńska „La Stampa”. Jako człowiek niechętnie wypowiadający się publicznie miał wtedy tylko jedno do powiedzenia – że Fiat Auto, najbardziej dzisiaj dochodowa część holdingu, nie jest na sprzedaż.
Obyś się uczył w trudnych czasach
Po śmierci dziadka Gianniego Agnellego (słynnego „l’Avvocato”) w 2003 roku musiał podjąć bardzo trudne decyzje. Czuł się odpowiedzialny za uzdrowienie firmy, która znalazła się w zapaści, i twardą restrukturyzację. To wszystko zdecydowanie nie należało do katalogu typowych włoskich metod prowadzenia biznesu. John Elkann był wtedy wiceprezesem IFIL, holdingu inwestycyjnego, w którym rodzina założycieli Fiata ma 30 proc. udziałów.
Tuż po pogrzebie „l’Avvocato” stwierdził: – Ten kraj potraktował mojego dziadka z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta